Gjeografia e Etiopisė

Shko poshtė

Gjeografia e Etiopisė

Mesazh  bl5er1 prej Thu Nov 27, 2008 6:51 am

SUDANIERITREAJEMENIXHIB.SOMALIASOMALIAKENIAUGAN.ADIS ABEBAOqeani
Indian
redaktoni hartėn

Etiopia ndodhet nė Afrikė, nė perėndim tė Somalisė. Sipas ndarjes rajonale tė OKB-sė Etiopia plasohet nė rajonin e Afrikės veriore ndėrsa disa organizata tjera e bashkangjisin nė rajonin e Afrikės lindore varėsisht nga veprimtaria e tyre.

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Etiopisė ėshtė 1,127,127 km2 ( 80 herė e diēka ma e madhe se Malcia), nga e cila 7,444km2 janė ujė dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 8 00 V, 38 00 L.

Etiopia ka njė vijė kufitare 5,328 km dhe e ndanė atė nga : Xhibuti 349 km, Eritrea 912 km, Kenia 861 km, Somalia 1,600 km, Sudani 1,606 km

Klima e Etiopisė ėshtė klimė tropiku e ndikuar shumė nga topografia e relievit.

Relievi e Etiopisė pėrshkohet nga rrafshnalta me nė qendėr vargmalet qė ndahen nė rrafshin e madh tė Rifit. Pika mė e ultė e relievit ėshtė -125 m nė luginėn e quajtur "Denakil" dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 4,620 metrave nė vendin e quajtur "Ras Dejen", nė veri tė kryeqytetit Adis Abejtė.

Si pasurit natyrore tė Etiopisė sipas CIA-Factboock llogariten tė jenė : rezerva tė vogla Ari (Au), pastaj Platini (Pt), Bakri (Cu), Karbonate Kaliumi, Gazi natyrorė dhe Prurja e ujit . Si tokė e punueshme llogaritet tė jetė diku 10.71% e sipėrfaqes sė vendit.
avatar
bl5er1
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 98
Join date : 26/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi