gjeografia e siris

Shko poshtė

gjeografia e siris

Mesazh  bl5er1 prej Thu Nov 27, 2008 6:47 am

Siria ėshtė republikė nė Lindjen e Afėrt (Azinė Lindore) qė zė jė sipėrfaqe prej 185 180 km2 nė tė cilėn jetojnė diēka mė shumė se 15,17 milion banorė. Republika pėr kryeqytet a Damaskun (Damaskus) dhe pėr gjuhė zyrtare shtetėrore gjuhėn arabe.

Brendia e sipėrfaqes sė Sirisė ėshtė shkretinė e stepave dhe shkretinė e rėrės. Nė veri perėndim tė sipėrfaqes sė dheut frytdhėnės pėrgjatė bregdetit tė Mesdheut pason zona malore, lartėsia e sė cilės bie nė gropėn e Sirisė. Nė jug perėndim bashkohet pjesa e quajtur Antilibani me malet hermone. Nė pjesėn bregdetare sundon klimė mesdhetare.

Popullsia ėshtė e pėrzier dallohen arabėt sirianė, kurdėt dhe armenėt. Pėr nga feja dominojnė anėtarėt e fesė sė myslimanėve me rreth 80% tė ritit/drejtimit sunit, pastaj vinė me radhė tė krishterėt, jahuditė dhe anėtarėt e njė besimi tė quajtur drusė (Drusen).

Nė bregdet, luginat e lumit dhe fushat e ujitura mbillen misri, mėndafshi, pemėt dhe rrushi. Blegtoria veēohet pėr kultivimin e dhenve dhe dhive. Si pasuri natyror ka naftėn dhe gazin natyrorė. Nė Siri po ashtu ndėr tė tjerat ėshtė e zhvilluar industria e tekstilit dhe e produkteve ushqimore. Partner tė tregtisė kryesisht janė vendet Evropiane, Turqia, Arabia Saudite dhe Libani.

Ka dy porta tė njohura bregdetare, nė Latakia edhe nė Banias, ndėrsa porta ajrore ndėrkombėtare ndodhet nė kryeqytet.
avatar
bl5er1
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 98
Join date : 26/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi