gjeografia e sllovenis

Shko poshtė

gjeografia e sllovenis

Mesazh  bl5er1 prej Thu Nov 27, 2008 6:44 am

Republika e Sllovenisė (sllovenisht: Republika Slovenija) ėshtė njė vend bregdetar pranė Alpeve nė Evropėn jugore. Nė perėndim kufizohet me Italinė, Detin Adriatik nė jug-perendim tė saj ndodhet Kroacia ndėrsa Hungaria nė lindje-perendim dhe Austria nė veri.

Republika e Sllovenisė nė pjesėn jug lindore tė Evropė zė njė sipėrfaqe prej afro 20 256 km2 nė tė cilėn jetojnė diēka mė shumė se 1,95 milion banorė. Pėr kryeqytet ka Lublana (Ljubljana) ndėrsa pėr gjuhė zyrtare shtetėrore gjuhen sllovene/sllovenishtja.

Ėshtė njė vend i pasur me pyje, mė sė shumti nxjerrėn xehet e qymyr gurit dhe hekurit. Ndėrsa mė e zhvilluar ėshtė industria e letrės dhe e metaleve tė ngjyrosura.
avatar
bl5er1
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 98
Join date : 26/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi