shteti i kosoves

Shko poshtė

shteti i kosoves

Mesazh  teuta prej Wed Nov 26, 2008 8:41 am

Pozita Gjeografike
Kosova gjindet nė mes tė Europės Jug-Lindore. Kosova, shtrihet mes paraleles 42° e 44° tė hemisferės veriore tė Tokės dhe mes meridianit 20° e 22°. Duke zėnė pozitė qendrore nė Gadishullin Ballkanik, paraqet nyje tė rėndėsishme tė lidhjes midis, Evropės sė Mesme dhe asaj Jugore, Detit Adriatik dhe Detit tė Zi. Sipėrfaqja e Kosovės ėshtė 10 908 km2 dhe ėshtė e populluar me mbi 2 milionė banorė.

Boshtin kryesor tė lidhjes sė viseve veriore dhe jugore tė Ballkanit e bėjnė luginat e lumenjve: Ibėr, Sitnicė dhe Lepenc. Ky bosht ndan disa lugina tė tėrthorta: nė afėrsi tė Mitrovicės pėrgjatė lumit Iber kalon magjistralja e Adriatikut e cila e lidhė bregdetin e Malit tė Zi , nė afėrsi tė qytetit tė Besianės (Podujevės). Rruga e Llapit dhe Toplicės e lidhė me qytetin e Nishit dhe me brendėsin e Gadishullit Ballkanik, nė afėrsi tė Prishtinės, ndodhet lugina e Drenicės e cila e lidhė Drinin e Bardhė me rrugėn mė tė shkurtėr pėr bregdetin Shqiptar. Nė qytetin e Ferizajt ndahet rruga e Moravės sė Binēes e cila kyēet nė arterien kryesore lumore tė Moravės dhe Vardarit.
avatar
teuta

Numri i postimeve : 17
Join date : 25/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi