13 pyetje per celulitin

Shko poshtė

13 pyetje per celulitin

Mesazh  bl5er1 prej Thu Nov 27, 2008 5:09 am

1 - A ėshtė celuliti shqetėsim i vėrtetė?
Mjekėt e konsiderojnė njė shqetėsim tė vėrtetė qė pėrfshin shtresat e lėkurės si dhe qarkullimin e lėngjeve. Nė tė vėrtetė, ėshtė pasoja mė e dukshme e njė shtimi vėllimi anormal tė qelizave qė pėrbėjnė indet depozituese, nė prani tė tė cilave gjaku e limfa nuk qarkullojnė mirė, duke i lėnė vend e hapėsirė grumbullimeve. Efekti "lėkurė portokalli" fryrjet, humbja e kompaktėsisė sė lėkurės qė karakterizon shfaqjen e celulitit janė me njė fjalė shprehje e ngadalėsimit tė qarkullimit tė likuideve pėr shkak tė zhvillimit tė ekzagjeruar tė indeve depozituese. Nė sferėn mjekėsore si pėrgjigje kryesore shihen jeta sedentare, marrja e kalorive tė tepėrta, si dhe shtimi i vėllimit tė indeve depozituese.

2 - Dobėsimi ndihmon nė pakėsimin e tij?
Grumbullimi i indeve depozituese qė shfaqen pashmangshėm nga shtimi nė peshė, shkaktojnė e favorizojnė shfaqjen e celulitit, e nga ana tjetėr pengojnė zhdukjen e tij, qoftė edhe nėpėrmjet aktivitetit fizik. Pa dyshim qė dobėsimi deri nė arritjen e peshės ideale nė proporcion me gjatėsinė e pėrbėrjen fizike, kėshillohet si strategji anticeluliti e madje tepėr efikase. Pėr tė bėrė njė llogari tė pėrafėrt, numri i kilogramėve qė duhen humbur nė raport me cm e gjatėsisė, pėrtej 1 metri, ėshtė 7 nėse trupi ėshtė i hollė, 5 nėse ėshtė normal, e 3 nėse ėshtė i fortė (i mbushur). P.sh. pesha ideale e njė femre nė konstrukt tė hollė, e gjatė 1,70 m ėshtė 70-7=63 kg.

3 - A ekziston ndonjė dietė anticeluliti?
Dieta ideale pėr tė luftuar celulitin, qė nuk ndryshon aspak nga ajo lloj diete qė ēdo femėr duhet tė mbajė pėr tė ruajtur peshėn, duke garantuar njėkohėsisht mirėqenien dhe efikasitetin e organizmit. Mė saktė, pėr tė kontrolluar celulitin pa e varfėruar organizimin, d.m.th. pa rrezikuar humbjen e energjisė, duhet marrė pėrditė 2200 kalori tė shpėrndara nė kėtė mėnyrė: 15% proteina (mish, qumėsht e prejardhjet e tij, peshk, vezė, perime) duke mos harruar qė njė gram proteinė pėrmban 4 kalori: 25% yndyra (vaj, gjalpė, djathė, sallam, mish), duke ditur qė njė gram yndyrė pėrmban 9 kalori: 60% karbohidrate (patate, bukė, biskota, fruta, sheqer) dhe qė njė gram karbohidrate pėrmban 4 kalori. Dietės bazė i shtohen sasitė e frutave e perimeve, tė nevojshme pėr shkak tė kripėrave minerale e vitaminave. Kush ka nevojė vėrtet qė tė dobėsohet duhet tė marrė 500-600 kalori mė pak se zakonisht, d.m.th., rreth 1600-1700 kalori ditore, duke pasur kujdes nė proporcionet e ushqimeve.

4. Pėrse duhet pakėsuar konsumimi i kripės?
Nė prani tė celulitit ėshtė mirė tė pakėsohet konsumimi i kripės pasi natriumi qė e pėrbėn provokon grumbullimin e lėngjeve, d.m.th. favorizon shtimin e fryrjeve qė shoqėrohen me celulitin. Teprica e natriumit shton densitetin e lėngjeve tė organizmit, duke i bėrė mė pak fluidė, nė qarkullimin e tyre. Pėr tė kthyer lėngjet nė shkallėn normale tė densitetit, nė organizėm lindin dy mekanizma mbrojtės: grumbullimi hidrik dhe etja. Pėr shkak tė sė parės, organizmi mban sa mė shumė tė jetė e mundur lėngjet e tij, (urina pakėsohet), ndėrkohė qė pėr tė dytėn merret aq ujė sa tė shkrijnė si duhet lėngjet e organizmit. Nė momentin qė shfaqet grumbullimi hidrik, gjaku fillon tė shkojė nė kapilarė mė shumė se zakonisht e kėsisoj shton sasinė e lėngjeve prezentė midis qelizave, grumbullimi i tė cilėve shfaqet me fryrjet e lėkurės. Nevoja ditore e natriumit, pėrgjithėsisht mbulohet nga konsumi i vegjetalėve, djathit, peshkut, mishit. Pėr tė mos ngrėnė mė shumė se ē'duhet ėshtė mirė qė pjatat tė aromatizohen me barishte e erėza.

5. Cili ėshtė aktiviteti fizik mė i pėrshtatshėm?
Njė aktivitet fizik anticelulit duhet tė ndjekė 3 objektiva: tė favorizojė eliminimin e grumbullimit tė yndyrave, tė rregullojė qarkullimin e lėngjeve, e ta rikthejė tonifikimin e muskujve. Ky aktivitet pėrmbushet nga walking, ose mė mirė shėtitja me hap tė fortė, ose biēikleta. Pėr tė arritur rezultatet e dukshme brenda njė kohe tė caktuar, duhet ecur tė paktėn 5 herė nė javė pėrreth 45 minuta. Shpejtėsia e duhur ėshtė ajo qė tė lejon tė ecėsh pa t'u marrė fryma. Si alternativė mund tė pedalosh ēdo ditė pėrreth 35 minuta, pa t'u marrė fryma. Ideale do tė ishte alternimi i tė dy aktiviteteve. Ndėrsa sportet e rėnda, s'bėjnė dobi ndaj celulitit, pasi nuk shkaktojė djegien e yndyrave, por atyre tė sheqernave. Organizmi varfėrohet kėshtu nga burimi i tij energjik: rezultati ėshtė njė lodhje e shpejtė, qė nuk tė lejon vazhdimin e aktivitetit tė paktėn 35-40 minuta pa ndėrprerje. Me pak fjalė: njė aktivitet muskulor pak intensiv, por i zgjatur, dobėson mė shumė se njė aktivitet i fuqishėm, pasi lejon pėrdorim si burim energjie depozitat e yndyrave.

6. Mė mirė ēorapėt apo getat?
Pėr tė penguar shfaqjen e celulitit, duhet evituar tė gjitha veshjet e ngushta qė shtrėngojnė zonėn e kofshės. Nė tė vėrtetė, pėrdorimi i tyre pengon qarkullimin korrekt tė gjakut pasi vėshtirėson kthimin e gjakut nga pjesėt e poshtme nė zemėr. Janė perfekte ēorapėt e lirshme, e sidomos ato qė ushtrojnė pak presion mbi vena duke favorizuar ngjitjen e gjakut lart e duke penguar grumbullimin e lėngjeve.

7. Ē'lloj kėpuce duhet zgjedhur?
Edhe zgjedhja e kėpucėve pėrbėn element tė rėndėsishėm nė luftėn kundėr celulitit, pasi kėpuca kushtėzon lėvizjen e kėmbės dhe vendosjen e saj korrekte, nga ku varet edhe presioni i mjaftueshėm pėr ngjitjen e gjakut lart. Kėpucėt ideale, janė ato qė janė tė rehatshme pėr kėmbėt dhe me taka midis 3-5 cm. Nė tė vėrtetė, njė takė mė e lartė, i detyron kėmbėt tė marrin pozicion jo tė natyrshėm, tė papėrshtatshėm pėr mbajtje e peshės sė trupit. Dhe, nga ana tjetėr, njė takė mė e ulėt, e detyron kėmbėn tė rrijė shesh, d.m.th. nė njė pozicion qė e pengon kėmbėn tė kryejė lėvizje tė natyrshme e tė lehta. Nė tė dyja rastet, gjaku qarkullon mė me vėshtirėsi, e me kalimin e kohės, favorizojnė keqėsimin e celulitit.

8 - Cilat janė mėnyrat "shtėpiake" pėr ta luftuar?
Kompresat me ujė e kripė ose me argjilė mund tė pėrmirėsojnė pamjen e lėkurės nga celuliti dhe tė ulė fryrjet e dukshme. Kompresat me ujė e kripė, duhet tė pėrshijnė tė gjithė kėmbėn (nga kavijet, tek vithet). Pėr kėtė tė pėrdoren copa tė lagura, pėrreth 15-20 minuta do ditė, akoma mė mirė nėse bėhen para gjumit. Ndėrsa argjila, duhet pėrgatitur nė 2 lugė vaj, njė lugė vaj ulliri e 4 lugė argjilė, e cila duhet bėrė njė masė e trashė e homogjene qė aplikohet direkt mbi zonėn qė duhet trajtuar rreth njė orė dhe 2-3 herė nė javė.

9 - A funksionojnė kremrat anticelulite?
Ato pa dyshim qė pėrmirėsojnė pamjen e lėkurės, si dhe favorizojnė shkrirjen e yndyrave dhe pakėsimin e grumbullimeve hidrike. Pa dyshim qė jo tė gjitha produktet janė njėsoj mes tyre. Sipas pėrbėrėsve aktivė qė pėrmbajnė mund tė kryejnė p.sh. forcimin e enėve tė gjakut (periferike), forcojnė e tonifikojė si dhe hidratojnė. Megjithatė, pėr tė parė rezultatet e tyre ėshtė mirė qė tė pėrdoren pėr njė kohė tė gjatė, sidomos ēdo ditė 6 javėt e para e pastaj 1-2 herė nė javė. Pastaj ėshtė mirė qė tė aplikohen duke u shoqėruar me masazh, i cili ndihmon nė thithjen e tyre tė shpejtė.

10. Po masazhi limfodrenues ē'ėshtė?
Ky masazh favorizon njė qarkullim tė limfės nė hapėsirat midis qelizave. Limfa ėshtė lėngu qė prodhohet nga gjaku: kur gjaku arrin kapilarėt, pjesėrisht hyn nė vena, nga ku ngjitet nė zemėr e pjesėrisht nė kapilarė, tė cilėt janė porozė, ku formohet i ashtuquajturi likuid ndėrmjetės. Ndėr sasi tė vogla ngelen tė lira midis qelizave. Kur mblidhet me tepricė shfaqen fryrjet. Nė qoftė se masazhi bėhet nga duar eksperte, atėherė shihen edhe rezultatet mė mirė.

11. A e favorizojnė celulitin disa lloj qėndrimesh?
Disa pozicione jo tė rregullta lodhin qarkullimin e gjakut, duke keqėsuar kėsisoj celulitin. Midis tyre, qėndrimi shtrembėr pėr njė kohė tė gjatė, kėmbėt e hedhura mbi njėra-tjetrėn, qėndrimi nė kurriz. Korrigjimi i tyre ėshtė i lehtė. Kur qėndrohet pėr njė kohė tė gjatė nė kėmbė, ėshtė mirė qė tė lėvizet herė pas herė mbi ndonjė bordurė ēfarėdo qoftė, kėmbėt s'duhet kryqėzuar, pasi presioni i njėrės kėmbė i ushtruar mbi kėmbėn tjetėr ngadalėson qarkullimin e gjakut. Gjithashtu, edhe kur qėndrohet ulur, ėshtė mirė qė kėmbėt tė mbahen pak tė mbėshtetura diku. E nė fund, ėshtė mirė qė tė flihet nė njė jastėk poshtė dyshekut, nga ana e kėmbėve.

12. Pėrse nxehtėsia e keqėson?
Nxehtėsia pėrcakton si pasojė imediate ngushtimin e venave e si pasojė dhe ngadalėsimin e qarkullimit tė gjakut, i cili shkakton grumbullimin e lėngjeve. Kėsisoj duhet qė tė ruhen kėmbėt sidomos gjatė verės ndaj diellit, duke i lagur herė pas herė me ujė, e mos tė mbėshteten pranė kaloriferit, e mos tė mbahen gjatė nė vaskė nė temperaturė mė tė lartė se 32 gradė.

13. Cilat janė mėnyrat natyrale mė efikase?
Ndihmė japin ēaji me carangth e mėllagė. Gjithashtu e mirė ėshtė boronica, e ngrėnė si fryt apo e pirė si lėng. Pėrmban pėrbėrės aktivė qė pėrmirėsojnė qarkullimin e gjakut pasi ndihmojnė enėt e gjakut tė qėndrojnė tonike e elastike. Telegrafi
__________________
bl5er1
bl5er1
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 98
Join date : 26/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi