san marino!!

Shko poshtė

san marino!!

Mesazh  bl5er1 prej Thu Nov 27, 2008 6:55 am

San Marino ndodhet nė pjesėn jugore tė Evropės dhe ėshtė njė vend kontinental pa dalje nė det. Sipėrfaqja e pėrgjithshme e San Marinos ėshtė 61.2 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 43 46 V, 12 25 L.

Vija kufitare e San Marinos ėshtė 39 km e cila krijon kėshtu njė oazė nė Italin qendrore.

Klima e San Marinos ėshtė mediterane me dimėr tė butė gjerė tė ftoftė dhe verė tė nxehtė me diell.

Relievi i San Marinos pėrshkruhet nga malet. Pika mė e ultė e relievit (55m) gjendet nė vendin e quajtur Torrente Ausa ndėrsa ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 755 metrave nė majėn Monte Titano.

Si pasuri natyrore e kėtij vendi llogaritet tė jetė guri qė pėrdoret pėr ndėrtim.
avatar
bl5er1
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 98
Join date : 26/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi