afganistani

Shko poshtė

afganistani

Mesazh  bl5er1 prej Thu Nov 27, 2008 6:46 am

Afganistani ėshtė vend kontinental me njė rėndėsi strategjike nė regjionin ku ndodhet.

Pjesa mė e madhe e vendit ėshtė shkėmbore. Mė pakė se 10% e sipėrfaqes gjendet nė nivelin detar nėn 600m. Pjesėn mė tė madhe tė sipėrfaqes mbi 652 090, e mbulojnė vargmalet Hindokush (deri nė 7.500m) dhe Sefid Kuh .

Qytete mė tė mėdha janė Kabuli (int. Kabul, 4.9 milion banorė), Kandara (int. Kandahar, 339,200 banorė), Mazar e Sharifi (int. Mazar-e-Sharif, 239,800 banorė), Herati (int. Herat 166,600 banorė) etj.


[redakto] Klima
Artikulli kryesor Klima e Afganistanit
Klima e Afganistanit ėshtė kryesisht e thatė, pasi qė pjesa mė e madhe e vendit ndodhet nė njė rripė tė thatėsisė qė shtrihet nė Azinė qendrore. Karakteristikė e kėsaj klime kontinentale ėshtė ndryshimi i madh i temperaturave nė mes tė natės dhe ditės si dhe tė stinėve tė vitit. Erėrat perėndimore nė dimėr sjellin reshje mesatare tė shiut ndėrsa nė verė sjellin thatėsira po thuajse nė tėrė vendin pėrpos nė verilindje tė Mosunit (int. Monsun) ku ka edhe reshje shiu. Klima e pjesės jugore e vendit ėshtė nxehtė ku kultivohet palma Date ( lat. Phoenix dactylifera). Po ashtu Afganistani pas Birmanisė (int. Myanmar) ėshtė prodhuesi mė i madhė i
avatar
bl5er1
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 98
Join date : 26/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi