Ligjet e Njutonit

Shko poshtė

Ligjet e Njutonit

Mesazh  3gp' prej Wed Nov 26, 2008 11:58 am

*Ligji i I i Njutonit:
"cdo trup tenton ta ruan gjnedjen e qetesise ose levizjes se nje trajtshme drejtvizore , perderisaa nje trup te mos e detyroj ta ndryshoj ate.
Formula:v=const.

*Ligji II i Njutonit
" Trupi me force F vepron me mase m,atehere nxitimi a eshte ne menyr te drejt me forcen dhe ne menyre te zhdrejt me masen"
Formula:F=m*a =>a=F/m

*Ligji i III i Njutonit:
"Aksioni eshte gjithmone i barabart me reaksionin"
Formula:F1=-F2
avatar
3gp'
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 211
Join date : 18/05/2008
Age : 26

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi