Kushtet kryesore tė Besimit nė Islam

Shko poshtė

Kushtet kryesore tė Besimit nė Islam

Mesazh  bl5er1 prej Wed Nov 26, 2008 10:01 am

Kushtet kryesore tė Besimit Islam janė:

Besimi nė Allahun, Zot Krijues i Qiejve dhe Tokave
Besimi nė Melekėt (Engjėjt) e Allahut, si krijesa tė Tij. Feja Islame tregon se Allahu nga drita, krijoi melekėt, qė kanė detyra tė caktuara.
Besimi nė Pejgamberėt e Allahut (profetėt). Mbi 124 mijė persona, Feja Islame thotė se Allahu i zgjodhi pėr ta pėrcjellur misionin e Tij tek popujt. Tė gjithė kėta ishin Pejgamberė, ndėr tė cilėt 4 mė kryesorėt ishin: Ibrahimi, Musa, Isa dhe Muhammedi.
Besimi nė Librat e Allahut. Islami mėson se janė 4 libra kryesorė tė Allahut, Tevrati qė iu zbrit Musait, Zeburi qė iu zbrit Davudit, Inxhili qė iu zbrit Isait dhe Kur'ani qė iu zbrit Muhammedit. Ndėrsa pėrmenden edhe disa fletushka qė iu janė zbritur Shitit (djali i Ademit, njeriut dhe Pejgamberit tė Parė), Ibrahimit dhe Musait.
Besimi nė Ditėn e Kijametit. Islami tregon se pas shkatėrrimit tė botės, njerėzit do tė pyeten pėr veprat qė kanė bėrė gjatė jetės sė tyre nė Tokė, nė njė ditė tė gjatė qė quhet Dita e Kijametit ose e Gjykimit.
Besimi nė Caktimin e Allahut. Islami mėson se ēdo qė ndodh sipas Caktimit tė Allahut
bl5er1
bl5er1
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 98
Join date : 26/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kushtet kryesore tė Besimit nė Islam

Mesazh  DanGeR prej Wed Nov 26, 2008 11:17 am

veq next Arrow Arrow Arrow Arrow afro
DanGeR
DanGeR
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 20
Join date : 23/11/2008
Age : 26

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi