Transmetohet nga Ebu Zejd Usame ibn Zejd ibn Hārithe

Shko poshtė

Transmetohet nga Ebu Zejd Usame ibn Zejd ibn Hārithe

Mesazh  3gp' prej Wed Nov 26, 2008 7:28 am

Transmetohet nga Ebu Zejd Usame ibn Zejd ibn Hārithe - rob i liruar i tė Dėrguarit tė All-llahut s.a.v.s., i dashur i tij dhe bir i tė dashurit tė tij r.a. se ka thėnė: “Vajza e Pejgamberit s.a.v.s. mė dėrgoi tek Alejhisselami me porosi se djalin e ka tė sėmurė pėr vdekje, qė tė vijė tek ajo. Pejgamberi e kthen me selam dhe i thotė: “Vėrtet, e All-llahut ėshtė gjithēka qė merr, gjithēka qė jep dhe ēdo gjė tek Ai ėshtė e afatizuarandaj le tė bėjė durim duke llogaritur shpėrblim me tė tek All-llahu”. Vajza e Alejhisselamit e dėrgoi pėrsėri dhe i betohet qė tė vijė. (Alejhisselami) U ngrit nė kėmbė, e me tė ishin: Sa’d ibn Ubade, Muadh ibn Xhebel, Ubej ibn Ka’b, Zejd ibn Thabit dhe tė tjerė radijall-llahu anhum. Kur erdhi Pejgamberi te vajza e tij ia dhanė fėmijėn nė duar, ky e mori nė prehrin e vet, trupi i dridhej ndėrsa lotėt i rridhnin rrėke. Sa’di i tha: “Ē’ėshtė kjo, o i Dėrguari i All-llahut? (Pejgamberi) Tha: “Kjo ėshtė mėshirė tė cilėn All-llahu e vendos nė zemrat e robėrve tė tij”. Kurse sipas njė transmetimi tjetėr: “Nė zemrat e robėrve tė tij tė cilėve dėshiron, dhe njėmend, All-llahu bėn mėshirė ndaj robėrve tė tij tė mėshirshėm”.
3gp'
3gp'
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 211
Join date : 18/05/2008
Age : 26

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi