Gjėrat qė duhet tė dimė nga shkenca: Molekulat dhe reaksionet kimike, Dixhitali

Shko poshtė

Gjėrat qė duhet tė dimė nga shkenca: Molekulat dhe reaksionet kimike, Dixhitali

Mesazh  3gp' prej Tue Nov 25, 2008 4:23 pm

Molekulat dhe reaksionet kimike.
Nė Tokė atomet nuk egzistojnė tė vetėm gati asnjėherė por gjithmonė tė bashkuar nė formėn e njė molekule. Me flajė tė tjera pjesa mė e madhe e elementeve bashkohet pėr tė formuar objekte. Kimia studjon reaksionet qė krijojnė dhe modifikojnė lidhjet ndėrmjet atomeve. Kimia organike mė shumė interesohet pėr karbonin i cili ėshtė nė gjėndje tė formojė mė shumė pėrbėrje nga cilido tjetėr element.
Molekulat mė tė rėndėsishme tė jetės, proteinat dhe Adn-ja, janė zinxhirė tė gjatė atomesh karboni tė lidhura me elemente tė tjerė, nė veēanti me hidrogjenin, oksigjenin dhe azotin. Tė gjitha reaksionet kimike leshojnė njė energji tė caktuar. Pjesa mė e madhe e kėtyre energjive shpesh vjen nė formė nxehtėsie: trupi ynė ngrohet nga reaksione organike tė cilat vijnė nga oksidimi i ushqimit qė hamė. Shumė reaksione kanė nevojė pėr njė shtytje kimike. Kjo shtytje bėhet me anė tė njė katalizatori. Enzimat janė katalizatorėt biologjik prej tė cilėve varet jeta.
avatar
3gp'
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 211
Join date : 18/05/2008
Age : 26

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tuti

Mesazh  flutura prej Mon Dec 20, 2010 4:44 am

barazimet kimike? Crying or Very sad Question

flutura
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi