danimarka.

Shko poshtė

danimarka.

Mesazh  bl5er1 prej Thu Nov 27, 2008 6:56 am

Danimarka ndodhet nė pjesėn veriore tė Evropės, ka dalje nė detin baltik dhe ishuj tė saj shtrihen nė detin verior. Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Danimarkės ėshtė 42,394 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 56 00 V, 10 00 L dhe 43,094 km2 tė kėsaj sipėrfaqeje janė tokė ndėrsa 700 km2 ujė.

Vija bregdetare e Danimarkės ėshtė 7,314 km e gjatė ndėrsa vija e kufirit tokėsorė ėshtė e gjatė vetėm 68 km dhe e ndanė atė me Gjermaninė

Klima e Danimarkės ėshtė kontinentale e ndryshueshme me verė tė freskėt gjerė tė ftoftė dhe dimėr tė ftohtė e tė vranėt me frymė.

Relievi i Danimarkės ėshtė teren kryesisht i rrafshėt dhe nė brendi tė vendit vijnė vargmalet. Pika mė e ultė gjendet nėn nivelin e detit nė Lammefjord (-7m) dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 173 metrave nė vendin e quajtur Yding Skovhoej nė qendėr tė vendit.

Si pasurit natyrore tė kėtij vendi llogariten: nafta, gazi natyrorė, peshkimi, kripa, kalku dhe materiali ndėrtimor.
avatar
bl5er1
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 98
Join date : 26/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi