luksenburgu

Shko poshtė

luksenburgu

Mesazh  bl5er1 prej Thu Nov 27, 2008 6:56 am

Luksemburgu ndodhet nė pjesėn perėndimore tė Evropės, nė mes tė Francės dhe Gjermanisė. Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Luksemburgut ėshtė 65,200 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 49 45 V, 6 10 L.

Vija kufitare e Luksemburgut ėshtė 359 km e gjatė dhe e ndanė atė nga Gjermania (138 km), Belgjika (148 km) dhe Franca (73 km).

Klima e Luksemburgut ėshtė klimė kontinentale me dimėr tė butė dhe verė tė ftohtė.

Pjesa mė e madhe e relievit tė Luksemburgut ėshtė terren me rrafshnalta tė gjėra e tė buta, me male tė cekėta qė nė veri shendohen nė bjeshkė . Pika mė e ultė e relievit gjendet pėrgjatė bregut tė lumit Mosele (133m;ang.:Moselle River) dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 559 metrave nė vendin e quajtur "Vendi i kalas" (ang.:Buurgplaatz).

Si pasurit natyrore tė kėtij vendi llogariten: hekuri qė nuk nxirret mė dhe toka e punueshme.
avatar
bl5er1
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 98
Join date : 26/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi