gjeografia e polonis

Shko poshtė

gjeografia e polonis

Mesazh  bl5er1 prej Thu Nov 27, 2008 6:55 am

Polonia ndodhet nė pjesėn qendrore tė Evropės, me dalje nė detin Baltik, nė lindje tė Gjermanisė. Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Polonisė ėshtė 312,685 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 52 00 V, 20 00 L dhe 304,465 km 2 tė kėsaj sipėrfaqeje janė tokė ndėrsa 8,220 km 2 ujė.

Vija bregdetare e Polonisė ėshtė 491 km e gjatė ndėrsa kufiri tokėsorė 2,788 km i gjatė dhe e ndanė atė nga Kalingradi (Rusia) (206 km), Lituania (91 km), Bjellorusia (407 km), Ukraina (526 km), Sllovakia (444 km), Ēekia (658 km) dhe Gjermania (456 km).

Klima e Polonisė ėshtė klimė e ndryshueshme kryesisht e freskėt me verė tė lagshtė e dimėr mesatar.

Pjesa mė e madhe e relievit tė Polonisė ėshtė terren i rrafshnaltave, kufiri nė jugė pėrshkohet nga malet. Pika mė e ultė e relievit gjendet pėrgjatė bregut tė lumit Elb nė vendin e quajtur Raēki ( -2m; pol.: Raczki Elbląskie) dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 2,499 metrave nė vendin e quajtur Rysy.

Si pasurit natyrore tė kėtij vendi llogariten: qymyri, bakri, gazi natyrorė, argjendi, plumbi, kripa qelibari si dhe toka e punueshme.

Lumenj:

Wisła - 1047 km
Odra - 854 km (742 km nė Poloni)
Bug - 772 km (587 km nė Poloni)
Warta - 762 km
Narew - 484 km (448 km nė Poloni)
Noteć - 480 km
San - 443 km
Liqenet:

Śniardwy - 113,8 km2
Mamry - 104,4 km2
Łebsko - 71,4 km2
Dąbie - 56,0 km2
Miedwie - 35,3 km2
avatar
bl5er1
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 98
Join date : 26/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi