austria....

Shko poshtė

austria....

Mesazh  bl5er1 prej Thu Nov 27, 2008 6:54 am

Austria ndodhet nė pjesėn qendrore tė Evropės, nė veri tė Italisė dhe Sllovenisė. Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Austrisė ėshtė 83,870 km2 dhe shtrihet rreth kordinanatve gjeografike 47 20 v, 13 20 L. Austria ėshtė njė vend kontinental malor dhe sipėrfaqja e pėrgjithshme e e saj pėrbėhet nga 82,444 km2 tokė dhe 1,426 km2 ujė.

Vija kufitare e Austrisė ėshtė e gjatė rreth 2,562 km. Kjo vijė e ndanė atė nga Republikėn Ēeke (362 km) nė veri, Sllovakinė (91 km), nė lindje dhe jug me Hungarinė (336km), Slloveninė (330 km), Italinė (430 km), nė perėndim me Zvicrėn (164), Lihtenshtajnin (35) dhe nė veri-perėndim me Gjermaninė (784 km).

Tabela e pėrmbajtjeve
1 Regjionet gjeografike
1.1 Austria Alpine
1.2 Austria Danubiane
2 Relievi
3 Klima
4 Hidrografia
5 Vegjetacioni
6 Pasuritė natyroreRelievi
‎Nė pjesėn perėndimore dhe jugore tė Austrisė mbizotėron tereni shkėmborė i Alpeve. Pjesa tjetėr e vendit nė lindje dhe veri ėshtė kryesisht e rrafshėt me pyje e fusha. Austria nuk ka dalje nė det, lumi mė i gjatė qė pėrshkojnė atė ėshtė Danubi nė veri tė vendit. Pika mė e ultė e Austrisė gjendet nė Neusiedler (115m) dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 3,798 metrave nė Grossglockner.


] Klima
Klima ėshtė kontinentale-malore e ndryshueshme me temperatura tė ulėta nė dimėr dhe mesatare nė verė. Temperaturat dimėrore pėrcjellėn me reshje bore nė vendet malore dhe mė pak nė ato tė rrafshit ndėrsa ato tė verės janė mė tė larta dhe pėrcillen nganjėherė me riga shiu e reshje shiu.
avatar
bl5er1
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 98
Join date : 26/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi