Gjeografia e Marokut

Shko poshtė

Gjeografia e Marokut

Mesazh  bl5er1 prej Thu Nov 27, 2008 6:51 am

PORT.SPANJAALGJERIAMAUR.SAHARA
PERĖNDIMORE(SP)Ceuta(SP)MelillaRABATOQEANI
ATLANTIKDeti Mesdhe
redaktoni hartėn

Maroku ndodhet nė Afrikėn veriore me dalje nė oqeanin Atlantik e detin Mesdhe dhe gjendet nė mes tė Algjerisė e Saharės Perėndimore

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Marokut ėshtė 446,550 km2 ( 15 herė ma e madhe se Shqipėria }nga kjo sipėrfaqe 250km2 janė ujė. Maroku shtrihet rreth koordinatave gjeografike 32 00 V, 5 00 P.

Maroku ka njė bregdet tė gjatė 1,835km dhe vijė kufitare tokėsore 2,017.9 km dhe e ndanė atė nga : Algjeria 1,559 km, Sahara Oksidentale 443 km, Spanja (Ceuta) 6.3 km, Spanja (Melilla) 9.6 km

Klima e Marokut ėshtė klimė Mesdheu pėrgjatė bregdetit dhe kalon nė shkretinore nė brendinė e thellė tė vendit.

Relievi i Marokut pėrbėhet nga terreni malorė qė kufizojnė rrafshnaltat e shumta nė bregdet dhe brendi. Pika mė e ultė e relievit ėshtė -55 m nė vendin e quajtur Sebkha Tah (ang.:Sebkha Tahl) dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 4,165 metrave nė majėn "Jbel Toubkal" (ang.:Jbel Toubkal), nė pjesėn qendrore tė vendit.

Si pasurit natyrore tė Marokut sipas CIA-Factboock llogariten tė jenė : Fosfate, Hekuri (Fe), Mangani (Mn), Plumbi (Pb), Zinku (Zn), Peshkimi dhe Kripa. Si tokė e punueshme llogaritet tė jetė diku 19.61% e sipėrfaqes sė vendit.
avatar
bl5er1
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 98
Join date : 26/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi