Gjeografia e Libisė

Shko poshtė

Gjeografia e Libisė

Mesazh  bl5er1 prej Thu Nov 27, 2008 6:51 am

TUNIZIA(GR.)EGJ.SUDANIĒ A D IN I G E R IALGJ.TRIPOLIKretaDeti Mesdhe
redaktoni hartėn

Libia ndodhet nė Afrikėn veriore me dalje nė detin Mesdhe dhe gjendet nė me tė Egjiptit e Tunizisė

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Libisė ėshtė 1,759,540 km2 ( 125 herė ma e madhe se Malcia ), dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 25 00 V, 17 00 L.

Libia ka njė bregdet tė gjatė 1,770km dhe vijė kufitare tokėsore 4,348 km dhe e ndanė atė nga : Algjeria 982 km, Ēadi 1,055 km, Egjipti 1,115 km, Nigeri 354 km, Sudani 383 km, Tunizia 459 km

Klima e Libisė ėshtė klimė mesdheu pėrgjatė bregdetit dhe shumė e nxehtė nė pjesėn shkretinore.

Relievi i Libisė ėshtė io djerrėt pėrbėhet nga fushat e gjėra shkretinore tė cilat ngritėn dhe ulen nė forma valore. Pika mė e ultė e relievit ėshtė -47 m nė vendin e quajtur Sabkhat Guzauil (ang.:Sabkhat Ghuzayyil) dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 2,267 metrave nė endin e quajtur "Biku Biti" (ang.:Bikku Bitti), nė jug, nė kufi me Ēadin.

Si pasurit natyrore tė Libisė sipas CIA-Factboock llogariten tė jenė : Vajguri, Gazi natyrorė dhe Gipsi. Si tokė e punueshme llogaritet tė jetė diku 1.03% e sipėrfaqes sė vendit.
avatar
bl5er1
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 98
Join date : 26/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi