Gjeografia e Republikės sė Kongos

Shko poshtė

Gjeografia e Republikės sė Kongos

Mesazh  bl5er1 prej Thu Nov 27, 2008 6:50 am

POR.S P A N J AIT.TUN.L I B I AN I G E R IM A L IMAUR.S.O.M A R O K UALGJERI--------------Deti MesdheOqeani
Atlantik
redaktoni hartėn

Republika e Kongos ndodhet nė kontinentin Afrikanė me dalje tė ngushtė nė Oqeanin Atlantik nė mes tė Angolės dhe Gabonisė. Sipas OKB-sė ky vend hynė nė rajonin e Afrikės qendrore mirėpo disa organizate e institute e fusin nė Afrikėn perėndimore.

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Republikės sė Kongos ėshtė 342,000 km2 (4 herė e diēka ma e madhe se Shqipėria, Kosova, Maqedonia e Malcia bashkė ) prej sė cilės 500 km2 janė ujė. Republika e Kongos shtrihet rreth koordinatave gjeografike 1 00 ‘‘‘J’’’, 15 00 L.

Republika e Kongos ka njė vijė bregdetare 169 km tė gjatė dhe vijė kufitare 5,504 km qė e ndanė atė nga : Angola 201 km, Kameruni 523 km, Republika e Afrikės Qendrore 467 km, Republika Demokratike e Kongos 2,410 km dhe Gabonia 1,903km

Klima nė Republikėn e Kongos ėshtė tropikale. Sezoni i reshjeve gjatė marsit dei nė korrik dhe sezoni i thatėsisė me temperatura konstante tė larta nga qershori deri nė tetor.

Relievi i Republikės sė Kongos pėrbėhet kryesisht nga tereni i ulėt nė pjesėn qendrore ėshė terren i ngritur nė rrafshnalta. Pika mė e ultė e relievit 0 m ėshtė pėrgjatė bregdetit nė oqeanini Atlantik dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 903 metrave nė malin Berongu (ang.:Mount Berongou ).

Si pasurit natyrore tė Republikės sė Kongos, sipas CIA-Factboock llogariten tė jenė : Vajguri, Pyjet (duri), Karbonate Kaliumi, Plumbi (Pb), Zinku (Zn), Urani (U), Bakri (Cu), Fosfate, Gazi natyrorė dhe Prurja e ujit. Si tokė e punueshme llogaritet tė jetė diku 0.51 % e sipėrfaqes sė vendit.
avatar
bl5er1
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 98
Join date : 26/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi