Gjeografia e Bregut tė Fildishtė

Shko poshtė

Gjeografia e Bregut tė Fildishtė

Mesazh  bl5er1 prej Thu Nov 27, 2008 6:49 am

GUI.MALIBURKINA FASOGANALIBERIAJAMOSOKROGjiri i Guinesė(Oqeani Atlantik)
redaktoni hartėn

Bregu i Fildishtė ndodhet nė Afrikėn perėndimore nė mes tė Ganės e Liberisė dhe ka dalje nė Oqeanin Atlantik . Popullsia e vendit ėshtė e pėrqendruar pranė bregdetit

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Bregut Fildishtė ėshtė 322,460 km2 (trimdhjetė herė e gjysmė mė e madhe se sipėrfaqja e Maqedonisė), 4,460 km2 janė ujore dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 8 00 V, 5 00 P.

Bregu i Fildishtė ka njė Vijė bregdetare prej 515 km ndėrsa kufi tokėsorė 3,110 km tė gjatė dhe e ndanė atė nga : Burkina Faso 584 km, Gana 668 km, Guineja 610 km, Liberia 716 km, Mali 532 km

Klima nė Bregun e Fildishtė ėshtė tropikė pėrgjatė bregdetit, gjysmė shkretinore nė brendesi te pjesės veriore. Sezoni i ngrohtė dhe e thatė fillon nė nėntor dhe pėrfundon me sezonin e nxehtė dhe tė thatė nė mars e cila zgjat diku deri nė muajin maj. Sezoni e tretė, sezon i nxehtė dhe i lagshtė fillon nė qershor dhe pėrfundon nė tetor.

Relievi i Bregu Fildishtė ėshtė terren kryesisht i rrafshėt me ngritje valore dhe nė pjesėn veri-perėndimore ėshtė terren malorė. Pika mė e ultė e relievit ėshtė pėrgjatė bregdetit nė Gjirin e Guinesė (Oqeani Atlantik) dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 1,752 metrave nė majėn "Nimba" (ang.:Mont Nimba), nė afėrsi tė pikėpresjes sė kufirit Liberi - Guinesė.

Si pasurit natyrore tė Algjerisė sipas CIA-Factboock llogariten tė jenė: Derivatet e Naftės, Gazi natyrorė, Diamante, Mangani (Mn) Hekuri (Fe), Kobalti, Boksiti, Bakri (Cu) dhe Prurja e ujit. Si tokė e punueshme llogaritet tė jetė diku 9.75% e sipėrfaqes sė vend
avatar
bl5er1
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 98
Join date : 26/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi