Gjeografia e Egjiptit

Shko poshtė

Gjeografia e Egjiptit

Mesazh  bl5er1 prej Thu Nov 27, 2008 6:48 am

LIBIAIS.PAL.SIR.JOR.ARABIA
SAUDITES U D A N IKAJRODeti
KuqDeti Mesdhe
redaktoni hartėn
Egjipti ndodhet nė Afrikėn veriore dhe nė Azi, nė mes tė Libisė e Rripit tė Gazės dhe nė mes tė detit Mesdhe nė veri e detit Kuq nė jug. Nė Egjipt gjendet edhe gadishulli i Azisė Sinai.

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Egjiptit ėshtė 1,001,450 km2 ( 91 herė ma e madhe se Kosova ), nga e cila 6,000 km2 janė ujore dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 27 00 V, 30 00 L.

Egjipti ka njė bregdet tė gjatė 2,450km dhe vijė kufitare tokėsore 2,665 km tė gjatė dhe e ndanė atė nga : Rripi Gaza 11 km, Izraeli 266 km, Libia 1,115 km, Sudani 1,273 km

Klima e Egjiptit ėshtė klimė shkretėtire e nxehtė me verė tė thatė dhe dimėr tė butė.

Relievi i Egjiptit pėrbėhet nga fushat e gjėra shkretinore tė cilat priten nga lumi Nili dhe degėzimet e tij. Pika mė e ultė e relievit ėshtė -133 m nė vendin e quajtur lugu Katara (ang.:Qattara Depression) dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 2,629 metrave nė majėn "Katerina" (ang.:Mount Catherine), nė lindje, nė pjesėn aziatike tė vendit.

Si pasurit natyrore tė Algjerisė sipas CIA-Factboock llogariten tė jenė : Vajguri, Gazi natyrorė, Hekuri (Fe), Fosfate, Mangani (Mn), Guri gėlqerorė, Gipsi, Talku, Plumbi (Pb) dhe Zinku (Zn) Si tokė e punueshme llogaritet tė jetė diku 2.87% e sipėrfaqes sė vendit
avatar
bl5er1
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 98
Join date : 26/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi