ndertimi i veshit

Shko poshtė

ndertimi i veshit

Mesazh  kimi'hack prej Wed Nov 26, 2008 2:08 pm

Anatomia e veshit ndahet nė veshin e jashtėm, tė mesėm e tė brendshėm.

Veshi i jashtėm pėrbėhet nga llapa e veshit, kanali i dėgjimit dhe daullja e veshit.

Veshi i mesėm pėrbėhet nga tre kockėzat e veshit ēekani, zengjini, kudhra (stapes, incus dhe malleus), dy fije muskujsh (tė M. stapedius e tė M. tensor tympanii), dy fije nervore (chorda tympani e pjesa horizontale e N. facialis) sidhe tubėn e Eustachi-t, qė lidh gryken me veshin e kur hapet, p.sh. me anė tė manovres se Valsalva-s (duke fryer hunden e mbyllur me gojė tė mbyllur), barazon presionin ndėrmjet tyre (ndihet kur veshi "kėrcen").

Veshi i brendshėm pėrbėhet nga Cochlea (kėrmilli), qė shėrben pėr transmetimin e lėkundjeve mekanike nė impulse nervore, dhe labirinti, ose i quajtur organi vestibular, qė nuk i shėrben dėgjimit por ekuilibrit
kimi'hack
kimi'hack

Numri i postimeve : 27
Join date : 26/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi