skeleti i njeriut

Shko poshtė

skeleti i njeriut

Mesazh  kimi'hack prej Wed Nov 26, 2008 2:06 pm

Skeleti ėshtė njė strukturė e brendshme kockash qė mban trupin e njė organizmi kurrizor. Rreth 25% e peshės sė njeriut e zėnė kockat dhe gjysma e 206 kockave tė trupit gjenden nė duar dhe kėmbė. Kockat mbahen nga njė sistem gjenial nyjesh dhe menteshash qė i mundėsojnė kurrizorėve tė lėvizin.

Kockat nuk janė aq tė forta dhe tė rėnda siē duken. Nga brenda kanė hapėsira boshe, qė i bėjnė tė lehta dhe lejojnė kalimin e enėve tė gjakut dhe tė nervave.

Kockat janė inde tė gjalla - ato rriten dhe shėrohen vetė, njė lloj si lėkura. Nė raste tė thyerjes sė ndonjė kocke, indi i ri kockor formohet me shpejtėsi dhe plotėson boshllėkun. Me rastin e stėrvitjeve tė trupit ato ngjeshėn dhe bėhen mė tė forta.

Kockat lidhen ndėrmjet veti me nyje tė cilat ju mundėsojnė atyre njėherit qė tė mund tė lėvizin. Nyjet tek gishtat, bėrrylat dhe gjunjėt punojnė si mentesha, duke kufizuar lėvizjen kryesisht vetėm nė njė drejtim. Po ashtu ėshtė karakteristike edhe nyja e legenit dhe e shpatullave qė kanė formėn e njė topi brenda njė zgavre. Kjo zgjidhje i lejon krahėt dhe kėmbėt tė lėvizin lirisht nė ēdo drejtim. Nė tė gjitha nyjet e lėvizshme ndodhet njė lėngė qė rrethon nyjen dhe e bėn atė tė lėviz me lehtėsi
kimi'hack
kimi'hack

Numri i postimeve : 27
Join date : 26/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi