qeliza njesi themelore

Shko poshtė

qeliza njesi themelore

Mesazh  bl5er1 prej Wed Nov 26, 2008 1:40 pm

Qeliza ėshtė njėsia thelbsore, funksionale strukturale e tė gjitha organizmave tė gjalla, bartėse e jetės, sepse nė tė zhvillohen tė gjitha proceset jetėsore (funksionet).

Qeliza ėshtė trupthi i cili ėshtė i mbėshtjellur me mbėshtjellės qelizor. Ajo ėshtė e mbushur me lėngun e dendur qelizor – citoplazmėm. Nė tė janė tė vendosura pjeset e imėta qelizore – organelet, tė cilat kryejnė funksione tė ndryshme jetėsore.

Qelizat sipas formės janė tė ndryshme. Qelizat shtazore mund tė kenė formė tė drejtkėndėshit, pllakore dhe cilindrike (qelizat epiteliale), zgjatore (q. Muskulore), yjore (q. Eshtrore), tė degėzuara (q. Nervore) etj.

Qelizat shtazore janė mė tė vogla se sa ato bimore. Tė mėdhatė janė disa qeliza speciale, siē janė vezet e shpendėve. Ndėr to vigan i vėrtėtė ėshtė veza e struthit, e cila ėshtė e madhe sa 36 vezė tė pulės.
bl5er1
bl5er1
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 98
Join date : 26/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi