Ishujt e Azise!

Shko poshtė

Ishujt e Azise!

Mesazh  bl5er1 prej Wed Nov 26, 2008 1:29 pm

« mė: 15-09-2005, 15:43:53 »

--------------------------------------------------------------------------------
Cejloni
Ndodhet ne jug te gadishullit te Industanit nga i cili ndahet nga ngushtica Palk. Ėshtė mbeturine e kontinentit te vjetėr te Gonduanes.

Filipinet
Perbehen nga 7107 ishuj nga te cilėt 2440 banohen. Ishuj te medhenj janė: Luzon,Mindanao, Samar etj.

Hainan
Ishull kinez qe ndahet nga kontinenti me anė te ngushtices Hainan.

Ishujt Japonez
Perbehen 550 ishuj te cilėt ndahen nga kontinenti i Azise nėpėrmjet Detit Tė Japonise, ngushtices koreane, detit te Kines Lindore dhe dhe detit te Verdhe.
Ishujt me te medhenj te kėtij grupi janė:
Hokaido ose Jezo Ėshtė ishulli me verior i Japonise dhe i Dyti nga madhėsia.
Hunsju ose Hondo Ishulli me i madh i Japonise. Kėtu ndodhet vullkani Fuxhjama qe ėshtė mal i shenjtė pėr japonezet.
Kiusiu laget nga ujrat e Paqesorit, deti i Kines Lindore dhe ngushtica koreane.
Sikoku Ishull i cili ka njė bregdet te tipit Rias.
avatar
bl5er1
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 98
Join date : 26/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

azia............................

Mesazh  kimi'hack prej Thu Nov 27, 2008 6:16 am

une mendoj qe mjaft me mend e ke folur per azim
avatar
kimi'hack

Numri i postimeve : 27
Join date : 26/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi