Gjeografia e Republikės Afrikės Jugut

Shko poshtė

Gjeografia e Republikės Afrikės Jugut

Mesazh  bl5er1 prej Wed Nov 26, 2008 1:27 pm

NAMIBIAB O T S U A N AZIMBABVEJAMOZ.SUA.LES.PRETORIAKepi i
ShpresėsOqeani
AtlantikOqeani Indian
redaktoni hartėn
Afrika e Jugut ndodhet nė Afrikėn jugore dhe ka dalje nė dy oqeane, dhe atė nė pjesėn perėndimore nė Oqeanin Atlantik (pjesėn veriore tė tij) dhe nė lindje nė Oqeanin Indian. Afrika e Jugut nė trupin e sajė ka Lesoton dhe po thuaj se tėrėsisht e pėrthekon Suazilandinė. Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Republikės Jugore Afrikane sė bashku me ishullin Princ Eduard ėshtė 1,219,912 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 29 00 V, 24 00 L.

Vija bregdetare e Afrikės sė Jugut ėshtė 2,798 km e gjatė ndėrsa kufiri tokėsorė 4,862 km i gjatė dhe e ndanė atė nga: Botsuana 1,840 km, Lesoto 909 km, Mozambiku 491 km, Namibia 967 km, Suazilandia 430 km, Zimbabveja 225 km.

Klima e nė Afrikėn e Jugut ėshtė oqeanike e ndryshueshme. Pėrgjatė bregdeti mbretėron njė klimė sub-tropikale me ditė tė ngrohta dhe net tė ftohta

Rrafshnalta e gjerė e brendshme e Afrikės sė Jugut pėrfundon nė rrafshnaltėn me male dhe terene shkėmbore si dhe rrypinė e ngushtė bregdetarė. Pika mė e ultė e relievit gjendet pėrgjatė bregdetit tė oqeanit Atlantik dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 3,408 metrave nė vendin e quajtur "Njesuthi" (ang.:Njesuthi) nė pjesėn lindore nė kufi me Lesoton.

Si pasurit natyrore tė Afrikės sė Jugut llogariten: Ari (Au), Kromi (Cr), Antimoni (Sb), Qymyri, Hekuri (Fe), Mangani (Mn), Nikeli (Ni), Fosfate, Kallaji (Sn), Urani (U), Diamante tė ēmuara, Platini (Pt), Bakri (Cu), Vanadium (V), Kripa, Gazi natyrorė
avatar
bl5er1
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 98
Join date : 26/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi