Sarina ! ! !

Shko poshtė

Sarina ! ! !

Mesazh  3gp' prej Wed Nov 26, 2008 11:59 am

Sarina ėshtė njė substancė kimike luftarake. Emėrimi sistematik ėshtė Metil-fluor-fosfonacid- isopropyl-ester. Formula kimike ėshtė CH3P(O)(F)OCH(CH3)2. Emrin e saj trivial e ka nga zbuluesit e saj: Schrader, Ambros, Rüdiger dhe Linde.

Sipas OKB dhe rezolutės sė saj 687 sarina ėshtė armė kimike pėr shkatėrrim nė masė tė gjerė.

Prodhimi dhe pėrdorimi i saj ėshtė ndaluar qė nga viti 1993 nė bazė tė konventės pėr pėrdorimin e armėve kimike.

Pak histori
Kjo substancė u zbulua nė vitin 1938 nė Gjermani nga njė grup shkencėtarėsh kryesuar nga kimisti Dr. Gerhard Schrader, gjatė studimit tė lidhjeve fosforike pėr ti pėrdorur ato si insekticide.

Vetitė kimike
Struktura dhe aktiviteti biologjik i sarinės janė tė ngjashme me shumė insekticide nė pėrdorim si malathion, po ashtu me aktivitetin biologjik tė karbamateve qė pėrdoren si insekticide siē ėshtė sevin, si dhe me medikamentet mestinon, neostigmin dhe antirilium.

Nė temperaturė tė dhomės sarina ėshtė njė lėng pa ngjyrė dhe pa erė. Shtypja e saj e lartė e avullimit tregon qė ky helm avullon shpejt (36 herė mė shpejt se tabun, po ashtu helm i ngjashėm kimik). Po ashtu edhe avulli i saj ėshtė pa ngjyrė dhe pa erė. Mund tė shtohet koha e ndikimit duke ju shtuar lyra tė caktuara ose prodhime tė petroleumit.

Afati i pėrdorimit
Sarina ka njė afat shumė tė shkurt tė pėrdorimit, pasi qė ajo humb efektin e saj pas njė deponimi prej disa javėsh apo disa muajve. Afati mund tė shkurtohet edhe mė shumė nėse substancat qė pėrdoren pėr prodhimin e saj posedojnė papastėrti tė shkaktuara nga substanca tjera tė shtuara
avatar
3gp'
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 211
Join date : 18/05/2008
Age : 26

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi