Biokimia ! ! !

Shko poshtė

Biokimia ! ! !

Mesazh  3gp' prej Wed Nov 26, 2008 11:59 am

Biokimia (greq. βιοχημεία, viohimia = kimia e jetės) ėshtė studimi i proceseve kimike dhe shndėrrimeve qė ndodhin tek organizmat e gjalla. Ajo merret me ndėrtimin dhe punimin e pėrbėrėsve qelizorė, si p.sh. proteinat, karbohidratet, yndyrėrat, acidet nukleike, dhe molekula tė tjera kimike. Biologjia kimike synon tu pėrgjigjet shumė pyetjeve qė ngrihen nga biokimia duke pėrdorur mjete tė zhvilluara nga kimia sintetike.
3gp'
3gp'
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 211
Join date : 18/05/2008
Age : 26

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi