Cka eshte Kimia.

Shko poshtė

Cka eshte Kimia.

Mesazh  3gp' prej Wed Nov 26, 2008 11:55 am

Kimia ėshtė shkenca ose me saktė ajo e degė e shkencave natyrore qė merret me studimin e ndėrtimit dhe vetive tė materies dhe transformimeve tė saj. Ėshtė studimi i vetive dhe strukturės sė atomeve (duke pėrfshirė dhe izotopet e tyre tė qėndrueshėm apo radioaktive), tė pėrbėrjeve dhe molekulave, tė pėrzierjeve dhe tė tretėsirave, si elemente bazė tė natyrės dhe se si ato kombinohen pėr tė formuar stadet e ndryshme tė materies qė na formojnė nė dhe ēdo gjė qė na rrethon. Njohja e strukturės elektronike tė atomeve ėshtė baza e kimise konvencionale, ndėrsa njohja e strukturės sė bėrthamės ėshtė baza e kimisė bėrthamore. Prishja dhe formimi i lidhjeve mes atomeve dhe molekulave janė pėrgjegjės pėr transformimin e materies.

Disiplina tė kimisė
* Kimia organike
* Kimia inorganike
* Kimia fizike
* Kimia analitike
* Biokimia
* Kimia farmaceutike
* Kimia industriale
* Kimia ushqimore

Disiplina tė tjera
Ekzisitojnė shumė specializime dhe disiplina tė kimisė, pėr shembull: kimia makromolekulare, kimia kombinatorike, astrokimia, inxhinieria kimike, kimia kompjuterike, elektrokimia, gjeokimia, inxhinieria e materialeve, shkenca e materialeve, biologjia molekulare, citokimia, histokimia, kimia klinike, kimia bėrthamore, metalorganika, stereokimia, kimia e mjedisit, kimia e gjelbėr, radiokimia, fotokimia, kimia radiofarmaceutike, aerotermokimia etj.

Konceptet bazė
Atomet dhe molekulat

Materia ėshtė e pėrbėrė nga grimca shumė tė vogla tė quajtura atome: nė natyrė ekzistojnė me qindra dhe ēdonjeri prej tyre ka strukturė dhe veti tė ndryshme. Kur atomet kombinohen me njėri tjetrin formojnė molekulat.

* Struktura e atomit
* Tabela periodike
* Numri atomik, masa atomike, numri i mases
* Metalet, Jometalet, Gjysmemetalet, Gazet e dobet
* Molekula dhe struktura molekulare
* Jonet, anionet dhe kationet
* Formula kimike, Izomeria, Kiraliteti
* IUPAC, Emertimi kimik
Lidhjet kimike dhe forcat tėrheqėse ndėrmolekulare

Atomet mund tė lidhen me njėri tjetrin dhe forca qė i mban tė bashkuar quhet lidhje kimike. Ekzistojnė edhe forca ndėrmolekulare jo aq tė forta sa lidhja kimike, tė cilat tėrheqin atomet e molekulat mes tyre.

* Lidhja kimike
* Lidhja jonike
* Lidhja kovalente
* Lidhja hidrogjenore
* Forcat e Van der Valsit
Pėrbėrjet kimike

Kur atomet lidhen mes tyre nė sasi tė pėrcaktuara pėrfitohen pėrbėrjet kimike(pėr shembull uji,H2O) Agregatėt e shumė pėrbėrjeve quhen pėrzierje (pėr shembull ēokollata.

* Pėrbėrja kimike
* Pėrbėrja molekulare
* Pėrbėrja organike
* Pėrbėrja jonike
* Acidet
* Bazat
* Oksidet
* Kripėrat
Gjendjet agregate

Pėrbėrjet kimike mund tė shfaqen nė shumė faza. Mė tė njohurat janė ato tė ngurtė, e lėngėt dhe ajo e gaztė: nė temperaturė tė ulėt molekulat tėrhiqen fort dhe nuk lėvizin, por "dridhen" dhe shfaqen nė gjendje tė ngurtė; me rritjen e temperaturės fitojnė energji dhe "rrėshqasin" mes tyre, duke kaluar nė gjendje tė lėngėt; duke e rritur edhe mė shumė temperaturėn fitojnė aq shumė energji sa pėrhapen nė tė gjitha drejtimet duke formuar njė gas.

* Gjendjet e materies
* Gazet
* Lėngjet
* Tė ngurtat
* Tretėsirat
Ligjet e kimisė dhe fizikės

Tė gjitha reaksionet kimike dhe transformimet fizike ndodhin sipas ligjeve kimiko-fizike.

* Ligji i ruajtjes sė masės
* Ligji i veprimit tė masės
* Ligji i gazeve ideale
* Ligji i Hesit
* Ligji i Gei-Lysakut
* Ligji i Van der Valsit
* Ligji i Daltonit
* Ligji i Henrit
* Parimi Le Chatelier
* Ekuilibri kimik
Mekanika kuantike

Kimia fizike ėshtė njė disiplin e ngjashme me fiziken. Mekanika kuantike ėshtė sektori i fizikės qė i ka dhėnė mė shumė shtyse zhvillimit tė kimisė, duke shpjeguar strukturėn dhe karakteristikat e atomeve e duke krijuar bazat pėr trajtimin matematik tė lidhjes kimike

* Elektroni
* Protoni
* Neutroni
* Orbitali
* Parimi i pėrjashtimit i Paulit
* Konfigurimi elektronik
* Mekanika kuantike
* Bėrthama e atomit


Historia e kimisė
* Alkimia
* Zbulimi i elementeve kimike
* Historia e kimisė
* Historia e industrisė kimike
avatar
3gp'
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 211
Join date : 18/05/2008
Age : 26

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  nittaa prej Wed May 11, 2011 5:41 am

qesht kimia dhe qka studiojm ne tee Arrow Arrow Arrow Arrow alien pale queen king flower lol! afro

nittaa
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Gjilani

Mesazh  Gjilani prej Mon Jun 20, 2011 4:25 am

Kimia eshte shkenc natyrore e cila tmer ty per dore edhe tshtin nWORRE ! Smile

Gjilani
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cka eshte Kimia.

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi